Emarketingiem wspiera mnie:

Moje portfolio

Kilka słów o mnie...

Cześć! Mam na imię Tomasz i jestem fotografem. Robienie zdjęć to moja pasja, dlatego też postanowiłem założyć tę stronę, by dzielić się razem z Wami moimi pracami, przemyśleniami, wskazówkami. Praca fotografa to nie lada wyzwanie. Trzeba być elastycznym, cierpliwym, dokładnym. Do tego fachu potrzebny jest bardzo dobry sprzęt, ale także dobre oko, a to już jest kwestia indywidualna.

 

 

Albo się ma smykałkę, albo nie. Ważne są chęci, zapał, a jeśli chodzi o sprawy techniczne, to wszystko da się wypracować, nadrobić. Czas weryfikuje wiele rzeczy, tak samo jak i praktyka. I w tym moja rola, aby Wam pomóc, udzielić konkretnych porad. Sam zaczynałem jako amator, a robienie zdjęć było bardziej jak hobby. Obecnie zajmuje się już fotografią zawodowo. Swego czasu szukałem w wielu miejscach inspiracji, kierowałem pytania do wielu osób

 

To też zachęciło mnie obecnie do stworzenia tej strony, abyście mieli w jednym miejscu przykłady dobrych praktyk, a także możliwość zapytania o kwestie sporne, problematyczne. Namawiam i zachęcam do tego, aby dzielić się swoimi pomysłami, praktykami. W końcu nikt lepiej nie inspiruje jak drugi człowiek. W miarę regularnie będę informował Was również o zbliżających się imprezach, wystawach fotografii. Bądźcie na bieżąco.

Pojęcia fotograficzne

Jeśli jesteś początkującym fotografem, to na pewno przyda Ci się słownik pojęć, które mogą być na początku tej drogi nieznane. Przeczytaj więc uważnie i zachowaj w pamięci. Posługiwanie się fachowym słownictwem może Ci się przydać, szczególnie w kontakcie z klientem.

 

Abberacja – tym pojęciem określa się wszelkie błędy, nieprawidłowości w działaniu obiektywu, które widać poprzez zniekształcenia, wady ostrości.

 

Atelier – jest to pokój, pomieszczenie, w którym wykonuje się zdjęcia w sztucznym świetle.

 

Matówka – jest to płyta, którą wykorzystuje się w aparatach m.in. do ustawienia ostrości.

 

Dyfuzor – służy do rozpraszania światła.

 

 

Przysłona – inaczej nazywana jako blenda czy diafragma, służy do dozowania światła, a co za tym idzie, ma wpływ na ostrość zdjęcia.

Moje inspiracje

Skąd czerpię inspiracje? To pytanie słyszałem wiele razy i za każdym razem odpowiadam tak samo – ze wszystkiego co jest koło mnie, co przynosi mi życie, co przynoszą mi inni ludzie, bliscy, rodzina nie tylko w formie fizycznej, materialnej, ale także dając mi możliwość rozpoczęcia głębszych przemyśleń, refleksji na dany temat. Poprzez fotografię pokazujemy siebie, swoją osobowość, charakter, wrażliwość, dlatego analiza sytuacji, wejście w abstrakcyjne myśli, pozwolenie sobie na nie to wręcz konieczność i nieodłączny element tej pracy.

 

Oczywiście dużo zależy od tego, w jakim rodzaju fotografii się realizujemy. Czy jesteśmy wierni tylko krajobrazom, czy może zajmujemy się fotografią dokumentalną, a może ślubną? Każda wymaga głębszego spojrzenia, analizy, ale także wprawy czysto technicznej, wykorzystania znanych i niezastąpionych trików. Warto więc ćwiczyć. Najlepiej na samym początku fotografować przedmioty – w różnych pozycjach, na różnym tle, w różnorodnej wielkości, później ludzi. Tylko w taki sposób, poprzez ćwiczenia, zobaczymy jakie są nasze słabości, co nam wychodzi lepiej, a co gorzej. Nikt nie odkryje tego za nas. A później, kiedy już wszystko będzie jasne, wystarczy doskonalić się, poprawiać błędy, cały czas czuć powiew świeżości, nowych wyzwań. To, co inspiruje to nic innego jak po prostu życie.

Polecany sprzęt

Podstawą pracy fotografa jest sprzęt. Warto więc wiedzieć co warto kupić, a z czego lepiej zrezygnować. Ja przedstawię tutaj aparat, który wykorzystuje do swojej codziennej pracy i uważam, że jest naprawdę świetny i jak dla mnie – w zupełności wystarczający. To aparat marki Sony, model SLT-A58. Dobrze leży w rękach, wygodnie się nim pracuje, operuje i co ważne – jest lekki. Jest to model, który mogą wykorzystywać zarówno amatorzy i początkujący fotografowie, jak i Ci już zaawansowani. To aparat, który posiada przetwornik 20,1 megapikseli, wymienne obiektywy, funkcję umożliwiającą śledzenie ostrości, dzięki czemu robienie zdjęć w ruchu jest znacznie łatwiejsze, a efekt ostateczny zadowalający. Aparat jest czuły, ma bardzo dobre parametry i dużą liczbę funkcji. Ustawienia zmieniane są ręcznie. Jeśli chodzi o obiektyw, warto dokupić coś dodatkowego. Do wyboru mamy przede wszystkim makroobiektyw, teleobiektyw z super zoomem. Warto zwrócić uwagę na to, że w tym sprzęcie mamy mocowanie typu A.